”KızCode” MÜJDE ESİN’İN BAŞARI HİKAYESİ

Herkesin kendine has bir hikayesi vardır. Ben de sizlere,
Türkiye’nin, başarılara imza atmış kadın girişimcilerinden birini tanıtmak istiyorum. Kadın eli değen her yer aydınlanır, yanan mumun dibine ışık vermese bile, etrafını aydınlattığını herkes bilir. Kadınlarımız da yanan mum ışığı misali her zaman çevrelerini aydınlatırlar.
İşte bu genç kadınlardan biri de kadın sosyal girişimci ödülüne ve başka birçok ödüle layık görülmüş olan Müjde ESİN’dir.

Ağrı’nın Patnos ilçesinde 6 çocuklu bir ailenin en son çocuğu olarak dünyaya gözlerini açan Müjde ESİN, babasının işi dolayısıyla gelmiş olduğu İstanbul’da, liseyi bitirdikten sonra ailesinin okumaması, evlenmesi için yapmış oldukları baskılara rağmen, 5 yıllık bir zaman kaybından sonra, okumak istediğini söyleyerek Londra’da gitmiş ve orada girdiği yetenek sınavını kazanarak üniversiteye başlamıştır. Üniversitede okurken dijital teknoloji ve kodlama alanında kendini yetiştirmiş, akabinde de Yüksek lisansını, İngiltere’de başarı bursuyla tamamlamıştır.

Müjde ESİN, Londra’da yaşayan göçmen genç kız ve kadınların İngiltere’ye entegrasyonunu sağlamak ve iş imkanı yaratmak adına yola çıkarak, sosyal girişim projesi olan KızCode platformunu kuruyor. İngiltere İçişleri Bakanlığı ile Üniversiteler Birliği tarafından 2015 yılında “En İyi Sosyal Sorumluluk Girişim Ödülü”ne layık görülüyor.

Platform; KızCode projesiyle, 2016 yılında İngiltere İçişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler tarafından yılın sosyal sorumluluk ve kurumsal sosyal sorumluluk proje ödülünü alıyor. 2017 yılında Microsoft tarafından Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasında, KızCode proje sahibi ve platform kurucusu Müjde ESİN, Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi ödülünü alıyor.

Halen İngiltere ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde kodlama, cinsiyet eşitliği konularında eğitimler düzenliyor. Eğitimlerinde, “KızCode; kızlar da teknolojinin içinde olabilir demek, kadınlar da teknoloji firmalarında üst düzey yönetici olarak bulunabilir demek. Erkekler yaptıysa kızlar da yapabilir demek.” diyerek kadınların hayatlarını olumlu yönde değiştirmeyi hedeflediğini söylüyor ve avantajı olmayan kırsal bölgelerdeki kız çocuklarının kodlama, bilim ve teknoloji yoluyla hayatlarını merkeze taşımalarını amaçlıyor. Daha fazla kız çocuğuna ulaşmak için KızCode’u endüstriye dönüştürmeyi hedefliyor.

”Faaliyetlerimiz Soma, Diyarbakır, İstanbul ve Londra’da devam etmekte. 2 yılda Türkiye’de ve yurt dışında dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-17 yaş arası 2000 kız çocuğuna dijital teknoloji ve yaratıcılık eğitimi verdim. Bunun yanında üniversitelerde erkek öğrencilerin yer aldığı eğitimlerim de devam etmekte. Amacımız KızCode’u bir enstitü olarak
devam ettirmek.” diyen Müjde ESİN’e, kızlarımıza ve kadınlarımıza umut ışığı olduğu için teşekkür ederiz.

Türkiye’mizde başarılı kızlarımız olduğunu biliyoruz. Kızlarımızın, Müjde ESİN’i örnek alıp, karşılaştıkları engelleri aşarak parlayan bir ışık olmalarını diliyoruz

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir