KİRALIK ODA VE ARAÇ İLE EK KAZANÇ..!

Günümüzde çok fazla sayıda ek kazanç yolları bulmak mümkün.
Elinizin altından bulunan gayrimenkule göre, ben de iki farklı kazanç yolundan bahsedeceğim. Bunlardan ilki, bir eve sahipseniz ancak yalnız yaşıyorsanız, ev arkadaşı bularak, gelirinizin bir kısmını cebinizde bırakmak.

Neredeyse çoğu insanın geliri, giderini karşılamıyor ya da ucu ucuna yetişiyor. Herkes masrafları minimuma indirme, zaruri olmadıkça harcama yapmaktan kaçar hale geldi.
Kalabalık ailelerde, evde 1 kişiden fazla çalışan insan sayısı arttı. Ancak yalnız yaşayan ve gelirini, sadece kendi çalışarak kazanan insanlar için ev arkadaşı çok büyük avantaj. Özellikle büyük şehirlerde ev arayan ve hatta sonrasında ağır masraflardan kurtulmak adına ev arkadaşı arayan üniversite öğrencileri, sizin için çok büyük bir fırsat.
Yine farklı şehirlerden, iş değişikliği, tayin ya da farklı sebeplerden şehrinize gelen insanlardan ev arkadaşı edinmek de çok revaçta. Kişilerden ne kadar kira bedeli alacağınız size kalmış. Onun haricinde 300-500 lira fatura tutarları ve yine yaklaşık olarak 500 tl mutfak masrafı ve diğer giderleri eklersek, 1 kişinin zaruri harcamaları, kira hariç 1000 lirayı buluyor, kimi zaman aşıyor da. Ev arkadaşı edindiğiniz takdirde masrafların yarıya bölündüğünü herkes bilir. Ev arkadaşınızın size kira ödemesi ve masraf yükünüzü paylaşması, hem yaşam standartları hem arkadaş edinme adına hayatınızı biraz daha kolaylaştırır.
Güvenilir insanı bulmak biraz şans biraz da sizin yeteneğinize kalmış ancak yapılmayacak bir paylaşım değil.

İkinci kazancımız da aracımızı kiraya vermek.

Herhangi bir model/marka aracınız varsa ve ise gidip gelirken kullanmıyorsanız, ya da ise gidip gelirken kullanıyor ancak isten çıktıktan sonra çok fazla kullanmıyorsanız, aracınızı boşta kalan zamanlarında kiraya verin.

Tıpkı galeri sistemlerinde olduğu gibi, bir kaç saat aralığında kiraya verebilirsiniz. Örnek verelim;

Binek araçlar, belli saat aralığında herkese kiraya verilmez, taşınmaz mal olan evinizi kimse bir yere götüremez ancak aracınızın başına her turlu sıkıntı gelebilir. O sebeple tanıdığınız insanlarla bu işi yapın ya da yine bir galeri ile anlaşın.

Ticari araçlar; kişi kapasitesi 8 kişi ve üzeri olan araçları, sizin de müsait olma durumunuza göre, gündüz veya gece, her hangi bir fabrikaya, sanayi kuruluşuna ya da başka bir iş yerine kiraya verebilirsiniz. Hem sizin hem de anlaşma yaptığınız yer için yine avantajlı bir durum çünkü tek bir araba ile işlerini halledebilen şirketler, sizin dışınızdaki herhangi bir yerle anlaştığı zaman kiralama bedeline fazla ücret ödüyorlar. Sizin makul fiyat vermeniz hem onların hem sizin çıkarınıza olur.

İster evinizi ister aracınız kiraya verin, unutmamanız gereken en önemli husus, kiralama işlemlerini resmiyete yanı yasal evraklara dökün, hem sizin hem de mallarınızın başına bir şey gelmesi durumunda hak iddia edebilmeniz noktasında bu çok önemli. Aksi taktirde elinizde olanı kaybedebilir ya da suçlu konumuna düşebilirsiniz.
Kazancınız mağduriyete dönüşmesin

Nigar İLYAZİ

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir