YOL ARKADAŞI İLE EK GELİR..!

Aracınızla tek başınıza seyahat etmek yerine, yol arkadaşı bularak hem yalnız kalmayın hem de para kazanın. Türkiye’nin her noktasında, özellikle büyük şehirlerde yasayan ve herhangi bir sebepten il dışına sık sık çıkan araç sahipleri için, mükemmel bir gelir kaynağı.

Aracınızın boş koltuklarını, gideceğiniz noktaya kadar, masraflarınıza ortak olması karşılığında, bir ya da bir kaç kişiye rezerve etme, gerçekten güzel fikir. İnsanların bir kısmı uçak ya da otobüs gibi araçların yol masrafından kaçınırken bir kısmı da daha rahat yolculuk yapmak adına bu yöntemi tercih ediyor. Ya da yolculuk edeceği gün ve saatte, herhangi bir ulaşım aracı bulamayan kişilerin de sıklıkla başvurduğu yollardan biri bu sistem.

[adinserter block = “2”]

Yolcuyu Nereden Bulacaksınız ?

Bir kaç internet sitesi, yolcuyu bulmanız için hizmet veriyor size. Yolculuk ilanı vereceğiniz sitelere, seyahat edeceğiniz günü, saati, kalkış-varış noktalarını ve iletişim bilgilerinizi giriyorsunuz. Ayrıca yolcuların sizi tercih etmesi ve güven duyması adına, profil fotoğrafı ve mini öz geçmiş bilgileri de eklemeniz gerek.

Rezervasyon süreci

Kişiler sistem üzerinden online olarak, çıkış-varış noktası, masraf katkı payı ve varsa diğer şartları kabul ettiğine dair bilgileri kabul edip, aracınız için rezervasyon kayıtlarını gerçekleştirirler. Masraf katkı payı diye ödenen ücretler; yakıt gideri, kullanılacak güzergaha göre köprü geçiş ücretleri, istikamet Türkiye sınırları dışında ise (örn: Yunanistan, Gürcistan vs) yine o ülkelere girişte ödenen yabancı para bazında geçiş ücretleri şeklinde masrafları içeriyor. Tüm bu anlaşmaları, online kabul edebilen yolcu, sizinle telefon ile görüşerek, karşılıklı pazarlık etme yoluyla da anlaşabilir. Yolculukla ilgili tüm kuralların ve isteklerin, her iki tarafın da insiyatifi ile halledilmesi yolu açıktır.

Yolculuk esnasında, aracınıza aldığınız kişilerle, karşılıklı güven içinde olunması, yolcuların rahat ve konforlu bir şekilde yolculuk etmesi, ücret olarak da uygun fiyat vermeniz, sizin, daha sonra tercih edilmeniz için en önemli kriterler.

[adinserter block = “2”]

Yolculuk bittikten sonra, yol arkadaşınız, size puan vermek ya da olumlu yorum yapmak için, aracınızı bulduğu siteye tekrar girip hakkınızda değerlendirme yapıyor. Bundan sonra ki her yolcu, aynı yöne gideceği sürücü için, puanlama ve değerlendirme sistemine bakarak araç/sürücü seçiyor. Yanı yolculuğun başlangıcından, bitimine kadar olan her an her dakika olumlu izlenim yaratmak adına, hem sizin için hem yolcu için çok önemli.

Internette, aracınızın boş koltuklarını rezerve edebileceğiniz başlıca siteler

www.blablacar.com
www.tekarabagidelim.com
www.ucuzagidelim.com
www.ortakaraba.com
Yol Arkadaşı Arıyorum (facebook sayfası)

Meryem SARI

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir