EVDE ÇOCUK BAKARAK PARA KAZANMAK..!

Toplumumuz günden güne nüfus olarak artmakta. Bu artan nüfus beraberinde geçim kaygısını, işsizliği, maddi-manevi zorluğu ortaya çıkarıyor. Çünkü bir evde nüfus arttıkça doğal olarak maddi sıkıntılar yaşanmaya başlıyor. Evde tek kişinin çalışması ile geçim zorlaşırken, hanedeki diğer bireylerin de her anlamda sorumluğu katlanıyor.

Ailede çalışması gereken diğer bireylerden birisi kadın olunca da, çalışması için hiçbir sorunun olmaması gerek ama ne yazık ki kadınların iş hayatına atılma noktasında, önüne bir takım engeller sıralanır genelde. Bu engellerden biri de bakıma muhtaç küçük çocuklar. “Kim bakacak, kime bırakacağım” kaygısı baş gösterince, bir kadının yükünü, yine başka bir kadın paylaşıyor ve paylaşıma ortak olan kadın için istihdam, iş olanağı doğuyor.

[adinserter block = “2”]

Günümüzde hiç kimse birbirine güven duymuyor kolay kolay. Özellikle de konu çocuk bakımı olduğunda. Televizyonda gördüğümüz kötü yayınlar, küçük çocuklara yapılanlardan dolayı, insanlarımızın, evde çocuk bakımına karşı düşünceleri üzgünüm ki değişti. Ben yine de değişmemesi tarafındayım. Artık devletimiz de bu konu hakkında daha titiz ve yasal işlemler uygulamakta. Çocuk bakıcısının sigortasının dahi, ona verilecek maaşa göre çocuğun ailesi tarafından ödenmesi konusunda devlet ağırlığını koymuştur ve denetimler sıklaşmıştır. Devletin de el atması sayesinde birçok kadın çocuk bakarak hem para kazanmış hem de geleceği için kendini güvence altına almış olur.

ÇOCUK BAKIM ALANI

Evde çocuk bakarak para kazanma son zamanlarda bayanların genellikle tercih ettiği bir ek gelir şekli. Çocuğa baktıracak kişinin tercihi ile bakacak kişinin evi ya da ailenin kendi evi olabilir. Bu bakım alanı her iki taraf arasında konuşulup anlaşılmalıdır. Neresi olursa olsun çocuğa bakılacak alan hijyen bakımından temiz olmalıdır.

BAKICIDA ARANMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

  • Öncelikle bu işi yapan kişi sadece para için yapmamalıdır, içinde çocuk sevgisi olması en onemli kriterdir.
  • Çocuklarla iletişimi iyi olmalıdır.
  • Çocuk bakımı hakkında deneyime sahip olmalı.
  • Sorumluluk sahibi olmalı
  • Temiz ve titiz olmalı.
  • Sabırlı ve tahammül edebilme durumu en üst seviyede olmalı.

BAKICININ ÇALIŞMA SAATLERİ

Bakım alanı ev olduğu için bakıcının ve baktıracak kişinin anlaşılmış zaman dilimi önemli bu noktada. Gece ya da gündüz, 6 saat ya da 12 saat. Zaman dilimi taraflar arasında seçilmelidir.

[adinserter block = “2”]

ÇOCUK BAKIM ÜCRETİ NE KADAR ?

Ücretler yaşanılan şehir ve semte göre farklılık gösterir ancak, gunde 8-10 saatlik bakım ucreti minimum asgari ücrete tabidir.
Bakıcının hafta sonu da bakması ya da gece kalması durumunda ücret fazlalaşır. Çocuğa bakmanın haricinde, evde ufak tefek işlere yardımcı olması durumunda ücret yine artar.

Bir çocuğa nerede, kaç paraya bakarsanız bakin, şunu unutmayın, size emanet edilen, emanet edenin en değerli, paha biçilmez servetidir ve ne yaparsanız yapın, en küçük bir ihmalde ya da hatada o serveti yerine koyamazsınız. Bu bilinçle sarılın işinize!

Sümeyye KÜYÜK

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir