SEAN PARKER VE BAŞARISI

Başarının, emekle gerçekleştiğini hatırlatmak isterim.

Sean Parker zeki ve girişimci bir kişilik. Ünvanına, çevresindekiler hayrandı fakat bu ünü yakalamak çok da kolay değildi. Sean Parker 7 yaşında bilgisayara olan merakından dolayı, programlama öğrendi. Lisede, bilgisayarla uğraşmayı çok sevdiği için, internet sitelerini hack’ledi. Genç yaşında FBI’nin arananlar listesine girmişti fakat kimseye zarar vermediği için sadece ”kamu hizmeti” cezası aldı.

[adinserter block = “2”]

Lise bittiğinde, ünlü hacker Shawn Fanning ile tanıştı. Ailesinden ayrılarak San Francisco’ya taşındı. Ailesinden ayrı yaşamanın verdiği rahatlıkla, hacker arkadaşlarıyla ev partileri vermeye başladı ve ayrıca NAPSTER APP’ı kurdu. Arkadaşı Fanning ile kurduğu App milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştı. Fakat izinsiz kullanılan telifli müzikler ve illegal paylaşımlardan dolayı, Napster 14 ay sonra kapatıldı. Bu başarısızlığından sonra 2001 yılında PLAXO’yu kurdu. Fakat burada da başarısızlıktan kurtulamadı. 3 yıl sonra şirket yatırımcıları tarafından kovuldu.

2004 yılında Stanford’da, oda arkadaşı olan Zuckerberg’in bilgisayarında ”the facebook” yazısını gördü. O günden sonra dünya herkes için değişecekti. Sean Parker daha sonra New York’a taşındı ve Facebook’u kurdular. Parker başarısızlıklarının etkisiyle Zuckerberg’e göre daha da inatçıydı.
Sean Parker Facebook’un başkanıydı. Yönetim kurulduktan sonra 5 koltuktan 3’üne sahipti artık. Sean Parker 2005 yılında tahlihsiz bir olayla karşılaştı. Bir partide uyuşturucu bulundurduğundan dolayı tekrar tutuklandı ve mecburi olarak Facebook’tan ayrılma kararı aldı. Uyuşturucuya dair iddalar kanıtlanamadığı için Parker ceza almadı. Yatırımcıların baskısıyla yine de Facebook’tan ayrılmak zorunda kaldı.
Facebook’tan ayrılsa da katkısı oldukça büyüktü. Sean Parker asla bunlarla yetinmedi ve Peter Thiel’s Founders Fund’da yönetici oldu. Spotify’nın Amerika’ya gelmesine ön ayak oldu.
Ara sıra eski arkadaşlarıyla buluşup, fikir üreten Parker, tüm bu olanlara rağmen kanser araştırmalarına en fazla bağışı yapan kişilerden biri oldu ve bu özelliğiyle hayranlık uyandırdı.

[adinserter block = “2”]

Reid Hoffman, Parker ile ilgili ”Ona neden katlanıyoruz ki? İki sebebten dolayı; birincisi olduğu yere kalite katar, ikincisi sadık bir insandır.”
Sean Parker’ı The Social Network filminde, Justin Timberlike canlandırdı. Kendisi filmi pek beğenmemişti ve ”tamamen kurgu” olarak bahsetti. Fakat film, Parker’in hayatına ışık tutmuştu.

Şahin BARUT

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir