MESLEĞİ OLMAYAN KALMASIN..!

Her Yaşta Mesleğiniz Olabilir..!

Boş vakti çok olan hanımlar ve beyler. İş ya da ek iş arayışı içindeyseniz Halk Eğitim Merkezleri (HEM) ve Mesleki Eğitim Merkezleri (MEM) alacağınız sertifika ile gerçek anlamda yol göstericiniz olabilir.

[adinserter block = “2”]

Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezleri, meslek kazandırma, üretime teşvik etme, el becerilerini geliştirme ya da sadece hobi amaçlı sosyal ve kültürel içerikte 3.000’den fazla kurs seçeneği ile hem iş olanağı sağlamakta hem de isterseniz boş zamanlarınızı daha verimli şekilde kullanmanıza katkıda bulunmakta. Türkiye’nin her ilinde, bölgenin ihtiyacı ya da talebine göre açılan kurslar farklılık gösterebiliyor. 3-6 ay arası değişen kurs sürelerini göz önünde bulundurup, hem zaman olarak hem de size uygunluğu açısından, gideceğiniz kursu belirlemeniz gerek. Yine hafta içi ya da hafta sonu seçeneği ile, kursiyerlere, gün seçme imkanı tanıyor. Hafta sonu bu merkezler kapalı olsa da, kurslar açıktır.

Hangi kurslar verilmekte?

HEM‘den ve MEM‘den alacağınız sertifikalar ile tam zamanlı işlerde çalışabileceğiniz gibi, günlerini sizin belirleyeceğiniz yari zamanlı işlerde de çalışabilirsiniz. Bu durumda yine gideceğiniz kursu, çalışmak istediğiniz zamana göre seçmelisiniz. Bunun örneğini yazının ilerleyen kısımlarında belirteceğim ancak öncelikle, 3000‘den fazla olan kursların içinden birkaç örnek verelim
Bildiğimiz, klasik dikiş nakış, resim, müzik ya da okuma yazma kursları dışında, kapsamı çok genişletilen bu merkezlerde, gazetecilik, hayvan sağlığı, güzellik-bakim, havacılık, matbaa, itfaiyecilik, bilişim, botanik, cenaze hizmetleri, metalurji, evde bakım hizmetleri hatta adalet alında bile kurslar verilmekte. Ancak yukarıda belirttiğim gibi, açılacak kurslar talebe göre ve o kursu verecek olan eğitmenin bulunmasına göre açılmakta.

İş Olanakları

Mesela yukarıdaki örneklerden evde bakim hizmetlerini ele alalım; bu kursa gidip sertifikanızı aldığınız takdirde;
Rehabilitasyon merkezleri, hastaneler, huzur evleri, bakim evleri
psikiyatri kliniklerinde ise başlayabilirsiniz.

İşaret Dili Kursu da en iyi işlerde çalışmanıza vesile olan kurslardan biri. Bu kursu bitirmeniz halinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında memur bile olmanız mümkün. (Bakanlığın açtığı sınavı da geçerek). Yine hastahaneler, okullar, belediyeler, adliyelerde çalışma olasılığınız çok yüksek.

[adinserter block = “2”]

Yine Akıl-Zeka Oyunları eğitimi sertifikası alırsanız eğer, devlet ya da özel okullarda eğitmenlik yapabilirsiniz, bire-bir özel dersler verebilirsiniz, kendinize ait bir kulüp açıp, yine burada dersler verebilir, etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

En basit örneklerden biri de, dikiş makinesi öğrendiğiniz taktirde, tekstil atölyelerinde sadece hafta sonu bile fason/yevmiyeci olarak 2 günde bile iyi paralar kazanabilirsiniz.

Örnekler çoğaltılabilir ancak, tüm bu kursların herhangi birinden alacağınız sertifika ile, yine ayni merkezlerde “Usta Öğretici Belgesi” de alabilir ve bu merkezlerde, almış olduğunuz eğitimle alakalı, haftanın belirli günlerinde hocalık yapabilirsiniz. (tüm branşlarda geçerli değil)

Bu merkezlerden aldığınız sertifika ile bir yerlerde çalışmanın dışında, mesleki anlamda, kendi işyerinizi açma yetkisine de sahip oluyorsunuz. Çıraklıktan gelme kuaför, kasap ya da aşçılık bunlara bir kaç örnek.

Uzun lafın kısası, mesleğim yok diye üzülmek yerine, ilçenizde bulunan bu merkezlere bir göz atıp, size uygun mesleği seçmeniz imkansız değil. Televizyonlarda, belli yaşın üzerinde olup, herhangi bir mesleğe ya da ise başlayan ve bu sayede iyi yerlere gelen çok sayıda insanların haberleri var ve olacak da. Mesleğim olmasına rağmen, icra edemiyorum kendime has sebeplerimden ötürü. Yakın zamanda işaret dili eğitimi alıp, en azından yarı zamanlı çalışmayı düşünüyorum ve yapacağım da. Umarım size de yol gösterir bu yazı. Hiç bir şey için geç değildir.
Feyz almak için bölgenizde acılan kurslara bir göz atmanız yeterli..

Meryem SARI

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir