BOYA-BADANA İLE KAZANÇ..!

Geçimimizi sağlamakta ne kadar zorlandığımızın farkında herkes. Bu sebeple insanlar yeni iş fikirleri arayışı içinde. Herkesin kendine özgü yetenekleri vardır ve bazen günlerce “ne yapsam”diye düşündüğümüz çareler, insanın yani başında durabiliyor.

Örneğin: Bir ev hanımının elinde bir çok iş imkanı vardır. Örgü örmek, dantel yapmak veya kokulu taş/sabun yapmak ya da evde yapılabilecek çeşit çeşit işler.
Yine beyler için, normal mesai saatleri dışında yapabilecekleri, ufak tefek tadilatlar ya da yarı zamanki şoförlük gibi gibi, çoğaltılabilir. Bir örnek de boya badana isleri yapmak.

 

Boya badana işi yaparak ek kazanç sağlama nedir?

Hemen hemen bir çok kişi, bir kez de olsa ev ya da başka bir yapıyı boyamıştır. Bunu ek iş olarak yapmayı düşünmemiş olabilirsiniz. Belki de bu işin her şeyini öğrendikten sonra kendinize kızabilirsiniz. Çünkü kendileri için, ilk başlangıçta ek gelir olarak görüp, sonrasında ciddi kazançlarla mal sahibi olmuş kişiler tanıyorum. Belki abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz.
Bu iş için ödediğiniz minimum ücreti hatırlıyorsanız bana hak vereceksiniz.

Boya badana yapmak için nelere dikkat etmemiz gerek?

Öncelikle bu iş için, el becerenizin olması şart. Hiç tecrübeniz yoksa bile, ilk önce kendi evinizde bir kaç deneme yaparak başlayabilirsiniz. Denemeler başarıyla geçti ise, yakın çevrenize, evlerini cüz’i bir miktara boyatmaları için sizi çağırmalarını söyleyebilirsiniz. Bu sayede daha çok tecrübe edinmiş olursunuz. Temiz ve düzenli çalışmak çok önemli, zemine ya da camlara boya sıçramaması en önemli kriter tercih edilmeniz bakımından. Neden siz de, ilerleyen süreçte tercih edilen kişilerden olmayasınız?

[adinserter block = “2”]

Kendi Reklamınızı Yapın..!

Yukarıda da belirttiğim gibi, bu ve bu tür işlere yakın çevreden başlanır. Siz de öyle yapın. İlk önce yakın çevrenize boya badana işi yaptığınızı söyleyerek başlayınız. Bildiğiniz her hangi bir gazetede reklam verebilirsiniz. Hatta el broşürleri bile hazırlatıp dağıtabilirsiniz. 1-2 derken bir çok müşteri bulmaya başlarsınız. Çevrenizde boya satışı yapan dükkanlara söyleyebilir, ihtiyaç durumunda sizin isminizi vermesini rica edebilirsiniz. Eğer sosyal medya ile aranız iyiyse kendi reklamınızı yapar, oradan da müşteri kazanmış olursunuz. Çünkü ne kadar çok kendinizi tanıtırsanız, müşteri potansiyelimiz de o kadar artar ve daha çok kazanmaya başlarsınız.

Boya Badana Yapmanın Getirisi Nedir?

Tam olarak bu işten ne kadar kazanacağınız, ne kadar isim yaptığınıza, kendinizi ne kadar ön plana çıkarttığınıza bağlı, yaptığınız işin kalite ve hizmetinize göre değişkenlik gösterecektir. Çünkü ne kadar tanınırsanız, ona göre müşteri potansiyeli artmaktadır, dolayısıyla da ne kadar çok müşteri o kadar çok para demek.

Bu işten ne kadar kazanç sağlanacağı yaptığınız anlaşmayla da alakalı. Mesela bazı müşteriler, boya badana için gerekli tüm ekipmanları ve malzemeleri kendisi alır, boyacıya sadece işçilik kalır. Bazı müşteriler de tüm malzeme ve ekipmanların boyacı tarafından tedarik edilmesini ister. Burada boya ustası daha fazla hizmet verdiği için, emeğinin karşılığının fazlasını isteyebilir.

 

Ama ülkemizde bir evin boya badana yapımı için istenilen ücret 400 ile 500 tl civarıdır. Bu iş için ekstra durumlar olduğunda, hatta boya ustası titiz, düzenli ve temiz çalıştığında bu ücret 1000 ₺ gibi bir miktara yükselebiliyor. Yani bir evi, elinizin çabukluğuna göre 3 iş günü içerisinde bitirebiliyorsunuz. Günümüzde neredeyse asgari ücretin yarısı oluyor. Siz alacağınız boya badana işlerini ciddiye alarak yaparsanız, kısa zamanda iyi para biriktirmiş olursunuz.

Mehmet Emir Yigit

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir