E-KiTAP YAZMAK

Teknolojinin gelişimi ile beraber hayatımıza giren önemli bir unsur da e-kitap.
Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan aklı telefonlar, tabletler kitap okuma sevdamızı bile içerisine almıştır. Biz de teknolojiye ayak uydurarak bu gelişimi, para kazanma yöntemine çevirebiliriz.

Peki nasıl olacak?

E-kitap yazmak için yazar olmanız gerekmez. Herkesin hayatında çok iyi yaptığı bir iş vardır, siz de bu becerinizi 25, 30 sayfalık bir kitaba dökebilirsiniz. E-kitap yazmaya başlamadan önce ücretsiz e-kitapları indirip inceleyebilirsiniz Bunlar size bir nebze yol gösterici olur.
Şimdi size e-kitap yazarken izlemeniz gereken bir kaç yol anlatacağım.

. Öncelikle kitap yazarken formatını belirlemeniz gerekir, bir çok format bulunmasına rağmen en yaygın olanı PDF yöntemidir, çünkü şuan tüm akıllı telefonlar PDF dosyalarını destekliyor.

. E-kitap yazarken dikkat etmeniz bir diğer konu ise kitabı ne üzerine yazacağınız. Şuan en popüler olan konular sağlık, aşk, diyet, yemek tarifleri, fitness ve eğitim üzerinedir. Konu belirlendikten sonra gerisi zaten geliyor. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, kitabı yazarken giriş, gelişme ve sonuç bölümünün olması.

. Bir diğer önemli konu ise e-kitap açıklama kısmı olmalı, buraya önsöz, yazar hakkında bilgi, kaynaklar gibi bilgileri yazmalısınız.

. Güzel bir kitap kapağı oluşturmanız gerekmektedir. Hazırlayacağınız kitap kapağı kitabınızın özeti şeklinde olmalıdır. Bunun için basit bir grafiker uygulaması kullanabilirsiniz. Google play’da bu programları rahatlıkla bulabilirsiniz.

KİTAPLAR VE FİYATLAR.

Şimdi gelelim bu yazdığımız e-kitaba bir fiyat belirlemeye,
E-kitap fiyatları 10 TL ile 70 TL arasında değişmektedir, Az diyebilirsiniz ama bir de şöyle düşünün. Yazdığınız kitap günde en az bir adet bile satsa, bir ayda 1.500 TL gibi bir para yapabilir.
Yazdığınız e-kitaplari satarken, e-ticaret sitelerini kullanabilirsiniz. Bu siteler üyelik için para istemezken, sadece satılan kitap başına ufak bir komisyon alırlar. En çok tercih edilen site xticaret.com dur, çünkü xticaret sitesinde binlerce satış ortağı vardır, satış ortakları sayesinde, binlerce reklam yapmış ve daha fazla kişiye ulaşmış olursunuz. Eğer para ödemeden satış yapmak istiyorsanız kitabınızın reklamını kendi sosyal ağlarınız da paylaşabilir ya da bu konu üzerinize kendinize bir blog açarak reklam yapabilirsiniz.


Şunu unutmayın ki; ilk yazdığınız kitap satacak diye bir şey yok, kaybedeceğiniz tek şey zamanınız olur, ilk kitabınızda acemiliğinizi atarsanız ve sonraki kitaplarınız daha iyi olur ve bu e-kitaplardan sadece biri bile tutsa çok güzel bir gelir elde edersiniz.


Ali KILIÇ

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir