ÖRGÜ İŞLERİ İLE KAZANÇ

Örgü örerek veya dantel yaparak kazanç sağlama işini yazmama sebep, eşimden aldığım ilhamdır.

Patik, çorap, yelek, hırka hatta battaniye bile örgüye konu olur. Ancak dantel; masa örtüleri, havlu kenarları, tepsi içi örtüleri, raf örtüleri, yataklar için yapılan çeşitleri gibi, daha ince isçilik gerektiren, daha fazla detayı olan bir iştir ve ip örgüsüne göre bir tık daha zahmetlidir.

Hayatınız boyunca elinize hiç şiş/tığ almadıysanız bile, her iki iş için de, internetten yapılış videolarına bakabilirsiniz. En ince detayına kadar anlatımlar bulmak mümkün. Her dakika internet başında olamıyorsanız, yine bu işlerin nasıl yapıldığını anlatan kitap ve dergileri de alıp bakabilirsiniz.

Size en kolay gelen ne ise, onu örerek başlayabilirsiniz ancak her şiş/tığ ve her ipin, öreceğiniz ‘iş’e göre bir numarası vardır. Yani bir şiş ya da ip her çeşit örgü için kullanılmaz. Mesela patik için ayrı hırka için ayrı numaralarda ipler ve şişler almak gerek. Yine aynı şekilde, ne amaçla dantel yapacaksanız, ona göre de tığ ve ip almanız gerekir. Dantel sadece tığ ile yapılsa da, normal örgü için hem şiş hem tığ kullanabilirsiniz. Bu işler için gerekli malzemeleri mahallenizdeki tuhafiyelerden, pazarlardan ya da internet üzerinden çok rahat şekilde satın alabilirsiniz.

Örgü ve Dantel Yapmanin Maliyeti

Neyi örmeyi ya da dantel olarak ne yapmayı tercih ederseniz, ona göre maliyet değişir. Mesela eşimin yaptigi maliyet; çocuklar için atkı ve bere, yetişkinler için babet tarzı patik örmektedir. Atkı ve bere için toplamda iki ip gitmektedir. Iki adet şiş, 2 tl ile 10 arasinda degisir, iki adet ip 13 tl, bere ucuna takılan ponponlar için 5 tl giderimiz var. 2 liraya da şiş aldığımızı varsayarsak, giderimiz 20 tl.
Yine numarasına göre tığlar da, kalite kalite değişerek 2 tl ile 20 tl arasında değişiyor ancak dantel ipini 2 liraya bulduğunuz gibi 80 tl’ye olanı da var.

Sizin de toplamda 20 tl masraf yaptığınızı kabul edersek, 20 tl’nin üzerine ekleyeceğiniz her rakam sizin kârınız demek. Yaptığınız modelin zorluğu, işin bitme süresi ya da adet olarak hesapladığınızda, maliyetin üzerine ne kadar ekleyeceğiniz size kalmış artık.

Nasıl satış yapa bilirim?

Satış yapa bilmek için sadece atkı, bere, dantel gibi eşyaların satışını yapan yerlerle anlaşıp, buralara ürün verebilirsiniz, semt pazarlarında kendiniz sergi açabilirsiniz, yakın çevrenize satış yapıp, siparişler alabilirsiniz.

Sosyal medyayı aktif kullanabiliyorsanız, instagram ve facebook gibi sayfalarda kendi adınıza hesaplar açıp, satış yapabilirsiniz. Yine internet üzerinden, bu işlerin toptancılığını yapan firmalarla görüşüp, anlaşmanız halinde, direk o firmalara satış yapabilirsiniz.

Mehmet Emir yiğit

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir