BU İŞ TAM SİZE GÖRE OLABİLİR.

[adinserter block = “2”]

Sevgili makalebizde okuyucuları, sizlere değişik iki iş fikrinden bahsetmek istiyorum.

Şu aralar çevremde sıklıkla görmeye başladığım ve oldukça da düşük sermayeli bir iş kolu. Anlatacaklarım belki biraz teferruatlı gelebilir ama bu işlerin içinde olan arkadaşlarım sayesinde, zorluklarının olduğunu ama bir o kadar da kazancının yüksek olduğunu öğrenmiş bulundum. Bu işler bazı bölgelerde vergi ödenerek bazı bölgelerde de seyyar bir şekilde yapılabiliyor.

İşlerin aslında tam bir ismi yok ama tarifi şöyle;
birincisi papağan ile fotoğraf çekmek
ikincisi ise Osmanlı kıyafetleri ile fotoğraf çekmek

[adinserter block = “2”]

● Papağan ile Fotoğraf Çektirmek

Kulağa hoş geliyor değil mi? Bence de öyle fakat bu iş için Brezilya ve Arjantin’den, yaklaşık 3 ay gibi sürede eğitim almış papağanlar kullanılıyor. Bildiğiniz gibi papağanlar, sevimli ve cana yakın ama öyle görünseler de bir o kadar yırtıcı oldukları için, yırtıcı kuşlar sınıfına da girerler. Onları eğitmek de marifet ister ama size gelecek papağanlar zaten eğitimli olacaktır.

Özellikle gezi ya da tatil amaçlı gidilen turistik yerlerde gözünüze çarpmıştır belki; fotoğrafı çeken kişi, korsan kıyafeti ile bu işi yapmakta. Yanında bir resim yazıcısı ve bir elemanı ile insanların omuzlarına, kollarına, papağanı koyarak fotoğraflar çekiyor ve çektiği fotoğrafı, hafıza kartı yardımı ile yazıcısından 2 dakika içinde çıkarıp, fotoğraf sahibine veriyor. 3 yıl önce 15 tl gibi bir rakama foto çekilebiliyordu, şu an ne kadar bir fikrim yok ama bildiğim şu; iyi ve kazançlı bir iş fikri olması.

[adinserter block = “2”]

● Osmanlı Kıyafetleri ile Fotoğraf Çektirmek

Bu kostümleri, gelen müşteriler tercihine göre seçerek giyip, birer Fatih Sultan ya da Hürrem Sultan edasinda fotoğraflarını çektiriyorlar. Bu işin kazancının yüksek olmasının sebebi, tek sefere mahsus bir iş olması ve dolayisiyla bu işi yapanlarin da fotoğraf fiyatını yüksek tutması.

Sevgili makalebizde okuyucuları, biz bu işi, nerelerde yapılabileceğini sizler için biraz araştırdık;

● Ziyaretçi sayısı çok fazla olan Şelale yakınlarında,
● Herhangi bir tarihi yer ya da (izin verilirse) mekanda,
● Yaz mevsiminde, turistik bölgelerin sahil kesimlerinde,
● Evcil hayvan ya da tarihle alakalı herhangi bir sergi ya da fuarda… bu işlerden birini rahatlıkla yapabilirsiniz.

[adinserter block = “2”]

● Bu işlerin Ortalama Maliyeti Nedir?

Papağan ile fotoğrafçılığa başlamak; işin maddi boyutunu net olarak bilmiyoruz çünkü evcil hayvan fiyatları hayvanın yaşı, yeteneği ve ırkına göre değişiklik göstermekte. Ancak evcilleştirilmiş bir papağanın ortalama fiyatı 5000 Türk Lirası. Fotoğraf makinesi, laptop ve yazıcının ortalama fiyatı da 5000 Türk Lirasına tekabül ediyor.

[adinserter block = “2”]

Osmanlı kıyafetleri ile fotoğraf çekebilmek içinse; kostümlerin ortalama fiyatı 500 Türk Lirası ve 10 adet kostüm aldığımızı varsayalım yine ortalama 5000 Türk Lirası ile kostümleri temin edebiliriz.

Her iki iş içinde öyle cok büyük rakamların çıktığını söyleyemeyiz. Burda esas önemli olan papaganin bakım masrafları sadece ve bildiğimiz kadarıyla fıstık cok tüketmekte.

Eğer bu işi yapmayı düşünürseniz mutlaka ve mutlaka yapan kişiler ile görüşmenizi öneririm.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir