NASIL YOUTUBER OLUNUR.?

İnternet üzerinden para kazanmak gün geçtikçe daha da yaygın hale gelmekte ve en çok para kazandıranların en basında da youtuber olmak var. Günümüzde 500 bin ve daha üzeri takipçiye sahip olan youtuber’lar bu işten ciddi anlamda gelir elde etmekte. peki nasıl youtuber olunur, youtuber olmak için nasıl bir yol izlenir ve nelere dikkat edilmesi gerekir en ince ayrıntısına kadar anlatacağım.

1- KANAL İSMİ

İlk olarak kanalınızın etkileyici ve kısa bir ismi olmalı. Uzun ve anlamsız isimlerden kaçınmalısınız. Çünkü izleyici için önemli faktörlerden birisi kanal ismi’dir.

2- KONUŞMA

Konuşma çok önemlidir. Akıcı ve etkileyici bir dil ile Türkçe’yi veya konuştuğunuz dili çok iyi kullanmalısınız ve ne dediğiniz anlaşılır olmalı.

3- İÇERİK

Özellikle videoların içerikleri çok önemli olduğu için aynı şeyleri tekrarlamaktan kaçınmalısınız. İntenette çok sık yayınlanan aynı içerikteki videolar çekmekten kaçının. Özgün olun yani çektiğiniz videolar size özgü olsun.

4- HANGİ KONULARI KULLANMALISINIZ ?

Hangi konuda iyi iseniz onunla alakalı videolar çekin. Sakın başarısız olduğunuz veya iyi bilmediğiniz bir konu üzerinden gitmeyin.
Örnegin; mutfakta iyi değilseniz pasta, börek, tatlı tarifi gibi işlerle ilgili video çekmeye çalışmayın.

5- EN ÇOK İZLENENLER

Hangi konu üzerinden gideceğinizi bilmiyorsanız eğer siz de en çok izlenenler üzerinden gidebilirsiniz. Youtube’da en çok izlenenler arasında deney videoları gelmekte. Ama bu deney videolarını çekecek olursanız, güvenliğinizi en üst seviyede tutmalısınız ki çekim veya deney sırasında her hangi bir sağlık sorunu yaşamayın.

6- SAMİMİYET-RESMİYET AYARI

Samimi ve kendiniz olun. Videoları çekerken samimi olmanız çok önemlidir ki izleyici tarafından sevilmeniz gerekmektedir. Bazı noktalarda ise resmi olmanız gerekmekte ki bunların yerini çok iyi bilmelisiniz. Her iki konuda da sakın abartmayın kendinizi iyi ayarlayın.

7- KALİTE

En önemli faktörlerden birisi de, ses, ışık ve görüntü kalitesidir. Ses net ve anlaşılır olmalı, görüntünün çözünürlüğü yüksek, arka plan ise sade olamalı ki izleyiciyi etkileyebilesiniz.

8- SABIRLI OLUN

Bir anda büyüyemezsiniz, böyle bir şeyin gerçekleşmesi için bir buluş yapmanız veya insanları hayrete düşürecek bir ilke imza atmalısınız. Çektiğiniz bir kaç video ile yüz bin izlenme veya binlerce abone beklemeyin. Sadece işinize odaklanın ve her defasında bir üst kalitede video çekmeye çalışın. Youtuber’lığın yavaş bir işleyişi olduğunu unutmayın.

9- VİDEO SÜRESİ

Kısa ve etkileyici içerikler çekmeye çalışın. Eğer uzun videolar çekecekseniz bunu izleyiciye en iyi şekilde sunmalısınız ki sizi izlerken sıkılmasın. Düzenli ve sık video yüklemek de izleyici kitlesi için çok önemlidir. Haftada minimum 1 video yüklemelisiniz ki, dikkatleri üzerinize çekebilesiniz.

10- ELEŞTİRİLER

Eleştiri her zaman olacaktır, hatta bazen ağır ithamlarda bile bulunacaklardır. Eleştiri ve önerileri her zaman dikkate alın ve izleyicinin sizden istediklerini değerlendirin. Diğer ithamların ise bir çoğunu görmemezlikten gelmeye çalışın ve gayet sakin davranın.

11- ALDIRMAYIN

Çevrenizde, ailenizde ve arkadaşlarınızda bu işin size göre olmadığı konusunda, “sen ne anlarsın, sen yapamazsın, bu işler sana göre değil” şeklinde bazı, motivenizi düşürecek konuşmalar olacaktır ama siz vazgeçmeyin.

NOT: DURMA SAVAŞ, BELKİ KAYBEDEBİLİRSİN.
AMA SAVAŞMAZSAN, ÇOKTAN KAYBETMİŞSİNDİR..!

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir