EV HANIMLARI BU İŞ TAM SİZE GÖRE..!

Evde yapılacak onlarca iş var elbette, ama içinden işimize en çok yarayanı yani en çok kazandıranı seçmek lazım. Zira zamanınız ve emeğimiz çok kıymetli..!

     Evde aklınıza gelebilecek her türlü gıda ürününü hazırlayabilirsiniz. En pratik olduğunuz, yapmayı en çok sevdiğiniz ya da en iyi hazırlaya bildiğiniz yiyeceği/gıdayı hazırlamakta özgürsünüz elbette. Eğer hazırlayacağınız gıdanın tercihini kendiniz belirleyecekseniz ona göre de bir mekan ya da sanal platform seçmeniz gerek. Eğer hizmet edeceğiniz mekanı ya da paltformu belirlerseniz önce, o zaman da o yerlerin sizden isteyeceği ürünleri hazırlamanız gerekmekte.

Peki Evde Hazırlanabilir Gıdalar/Ürünler Nelerdir ?

      En başta kurabiye çeşitleri, kek çeşitleri, börek çeşitleri, açma ve poğaça türü yiyecekler, pastalar, sıcak/soğuk ev yemekleri, konserve ve turşu çeşitleri, komposto ve hoşaf türleri, reçel çeşitleri, baklava çeşitleri, ev yapımı yoğurt, ev yapımı salça-tarhana, evde kurutulmuş meyve (kayısı, üzüm, incir), sebze çeşitleri (biber, patlıcan, kabak gibi)
Yine hamuru dahil tüm işçiliği evde yapılan erişte-makarna grubu… Yani aklınıza gelebilecek ve el becerinizin olduğu tüm gıdaları hazırlayabilirsiniz.
 
Günümüzde tüm yemeklik malzeme ve mutfak araç gerecine ulaşmak, temin etmek çok kolay nasıl olsa. O yüzden, ticaretine başlayacağımız gıdaya karar verdiysek, tüm malzemeyi de elimizin altında bolca bulundurmak gerek.


Peki Bu Gıdaları Nerelerde Satabilirsiniz ?

● İnternet Üzerinden Satış

 Sayfamızın asıl amacı ” İnternet’ten para kazanmak ” olduğu için,  öncelikle İnternet üzerinden satışını gerçekleştirebileceğiniz gıdalarla başlayalım.

   Raf ömrü uzun olan ve kargo ile sıkıntısız teslimat yapılabilecek gıdaları belirleyelim önce; salça, turşu, konserve, reçel, erişte, tarhana, makarna, kurutulmuş sebzeler ve meyveler,  yine ev ortamında yapılan bazı baharatlar ve bunlar gibi yolculuğa dayanıklı her ürün İnternet ortamında satılabilir.

    Yukarıda saydığımız tüm ürünleri, hanımların en çok tercih ettiği platform olan, İnstagram veya Facebook sosyal platformlar üzerinden, kendinize bir sayfa açıp ya da daha önceden var olan herhangi bir sayfaya üyeliğinizi yaparak, satış yapabilirsiniz. Yine İnternet’te bir sürü organik ürün sayfası mevcut, kayıt olan üyelerin de ürünlerini satan herhangi bir sayfa ile iletişime geçip, satışa başlayabilirsiniz. Eğer imkanınız ve biraz da bilginiz varsa, kendinize ait bir web sitesi ya da blog kurarak, aracısız kendi ticaretinize başlayabilir, siparişler alabilirsiniz.

● Reelde Satış : Bu kısımda madde madde gitmekte yarar var, çünkü her ürünü  her yerde satmakta sorun yaşayabilirsiniz.

Ev yemekleri, Yoğurt

    Yakın çevrenizde restoran, lokantalarla anlaşıp, buralara günlük hazırladığınız bu ürünlerin satışını yapabilirsiniz. Ya da onların sizden talep ettiği yemekleri hazırlayabilirsiniz. Yoğurt da çabuk tüketilmesi gereken gıdalardan olduğu için,
 bahsi geçen yerlerde satışını yapabilirsiniz. Ekstra olarak yakın çevre, eşe dosta da yoğurt yapıp satabilirsiniz.

Pasta ve Unlu Mamul Kategorisinde ki Ürünler…!

     Standart yerlerde satışı yapılan standart ürünlerden, çok farklı ya da çok güzel ev yapımı ürünler hazırlaya biliyorsanız eğer, bu ürünlerinize talip çıkabilir. Pastahaneler, çay ocakları, bazı yol üstü büfeler, cafeler, yine restoran ve lokantalar ürünlerinizi satabileceğiniz en bilinen yerlerdir.Hatta, bazı hijyen koşulları ve gerekli prosedürün de yerine getirilmesinden sonra, okul ve hastahane kantinleriyle anlaşarak da satış yapabilirsiniz. Yukarıda saydığımız mekanlarla birebir görüşerek, ihtiyaç ya da taleplerine göre, sizden istenen ürün ve gıdaların, evde seri üretimine başlamanız, size ciddi bir getiri sağlayacaktır..!

Baklava

Bilindiği üzere, baklavanın en çok satıldığı yer baklavacılar. Diğer mekanlarda yemekten sonra sunulan ya da yan urun olarak satılan bir gıdadır. Evde baklava yapıyorsanız, baklavacılara satış yapma ihtimaliniz düşük olabilir ama yine yemek hizmeti veren mekanlarda bunun satışını gerçekleştirebilirsiniz.
Ya da bayram ve diğer özel günlerde, hem mekanlardan hem de kişilerden siparişler alıp, hazırlayıp satabilirsiniz.

  • Salça, Turşu, Konserve, Komposto, Reçel, Tarhana, Erişte ve Kurutulmuş Gıdalar

Bu ürünlerin satışının İnternet üzerinden çok rahat yapılabileceğini yukarıda yazmıştık. Bu ürünler de yine, yemek/kahvaltı hizmeti veren mekanlarda satılabilir.
Ancak ekstra olarak satısı yapılabilen bir diğer yer de organik ürün market ve pazarlardır. Bunun araştırmasını iyi yapıp, ona göre değerlendirmek gerekir.

-Bir Diğer Alternatif de Ev Ekmeği Yapmak
 
    İster yörenize ait bir ekmek çeşidi yapın isterseniz de gelen talebe göre ne hazırlayın. Ekmek satma işi diğer işlere göre biraz daha nadir yapılır. Çünkü biraz zahmetlidir ama tek seferde çok fazla ürün sayısı da yine ekmekte bulunur. Yine yakın çevrenizde satmaya başlayarak ya da bazı yemek mekanları ile anlaşarak satış yapabilirsiniz

Özetleyecek olursak; ev ortamında hazırladığınız her gıda çeşidinin satışını yapabilirsiniz. Sadece satış yapacağınız yeri ya da platformu iyi belirlemek gerekir.

 Günümüzde, özellikle gıda sektörü organik olmaya ağırlık vermişken, ev ortamına hazırlanan ürünleri, kabul etmeyecek kisi/mekan sayısı az diye düşünüyorum.
İnternet ortamı, yakın çevrede bulunan restoran/lokantalar, büfe/kafe, cay ocakları, semt pazarları, tanıdığımız bakkal/marketler, hatta kermesler ve fuarlar.

    Her işte olduğu gibi, evde de biseyler yapsanız, emeksiz yemek olmuyor. Biraz emekle be biraz da cesaretle her sey mümkün. Siz yeter ki bir yerden yapmaya baslayin, bir adım atın. Küçücük bir kar topunun yuvarlana yuvarlana kocaman bir çığ’a dönüştüğünü hepimiz biliriz. Siz neden sektörün önemli bir parçası olmayasınız, değil mi?

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir